Engellilere Devlet Tarafından Verilen Yardımlar Nasıl Alınır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Engellilere devlet tarafından verilen yardımlar nasıl alınır sorusunu cevaplandırmadan önce genel olarak onlara verilen yardımlar hakkında bilgilendirme yapalım. Farklı vakıflar tarafından engellilere yardımlar verilmektedir ve hatta İŞKUR engelli bireylerin kendi işlerini kurmaları için hibe desteği vermektedir. Şimdi engellilere devlet tarafından verilen yardımlar nasıl alınır konusuna gelelim.

Engellilere Verilen Yardımların Gerektirdiği Şartlar

Sosyal güvenlik kurumlarından hiçbirine tabi olmayan engelli bireyler bazı koşullara sahip oldukları takdirde engelli aylığı 2022 sayılı Kanun kapsamında, verilen bir aylık bulunmaktadır. Engellilere verilen yardım aylığından yararlanmak için 18 yaşından büyük olma veya 18 yaşından küçük olan ama yakını olması ve muhtaçlığı ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belgelenmesi gerekmektedir.  Engelli   aylığından yararlanmak   için gerekli gelir kriteri, evde yaşayanların toplam geliri hem menkul ve hem gayrimenkul şeklinde, hanede ikamet eden kişi sayısına bölünecektir ve bu çıkan rakam asgari ücretin üçte birini geçmemelidir.

Yardım İçin Gerekli Belgeler

Engellilere devlet tarafından verilen yardımlar nasıl alınır diye sorduğunuzda gerekli olan bu belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Muhtaç aylığı başvuru formunu doldurmak ve ayrıca engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu almak gereklidir. Bu sağlık raporu, heyet raporu olarak hastanelerden alınabilir ve bu raporda ağır engelli kısmında mutlaka “Evet” yazılarak onaylanmalıdır.

Başvuru Yeri ve Şekli

Yukarıda belirtilen belgeler hazırlandığında, bireyler ikamet ettikleri ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen gitmeleri veya posta yoluyla göndererek başvuru yapmaları gerekmektedir. Eğer Engelli birey tek başına ve başkasının yardımı olmadan hayatını devam edemiyorsa bu da heyet raporu olarak onaylanmalı ve bakıma muhtaç olduğu yazılmalıdır.

 

Engellilere Verilen Yardımlar

Engelli bireylerin alabileceği yardımlar aylık ücret şeklindedir ve eğer bu bireyler evde hayatlarına devam edeceklerse bu ücret bakımını üstlenen akrabası ve vasisi gibi bakımını üstlenen kişiye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından verilecektir. Bu verilen ücrete evde bakım desteği adı verilmiştir. Böylece engelliler devlet tarafından verilen yardımlar nasıl alınır, anlamış bulunmaktayız.

Engellilere Devlet Tarafından Verilen Yardımlar Nasıl Alınır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın