Emeklilikte 7 Yıl Kurali Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk sosyal güvenlik sisteminin karmaşık bir yapısı bulunuyor. Bu nedenle, emeklilik işlemlerinde zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sıkıntıların başında ise son 7 yıl kuralı geliyor. Konuyla ilgili çok sayıda haber ve makale yayınlanmasına rağmen, 7 yıl kuralı en çok sorunun geldiği konular arasında yer alıyor. Ve en çok mağduriyetin yaşandığı alanlardan birisi de son yedi yıl kuralı oluyor.

Emeklilikteki 7 yıl kuralı emekliliğine birkaç yıl kalan herkesin dikkat etmesi gereken konudur. Düşünün yıllarca SSK olarak çalıştınız ve emeklilik dilekçesi verdiniz. Ancak, 7 yıl kuralı nedeniyle SSK yerine Bağ-Kur üzerinden emekli oldunuz. Bu durum biraz da Bağ-Kur emeklilik şartlarının diğer sandıklara göre daha zayıf olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle çalışanlar, Bağ-Kur yerine SSK’dan emekli olmayı tercih ediyor. Emekli Sandığı’nda ise aynı sorun yaşanmıyor.

Yıllarca işçi olarak çalışmış bir kişi nasıl Bağ-Kur üzerinden emekli olabilir? Sosyal güvenlik sisteminde hangi kurumdan veya statüden emekli olunacağının tespitinde son 7 yıl kuralına bakılır. Son 7 yılda hangi statü daha fazla ise emeklilik işlemleri de ona göre yapılır.

Örneğin, şartlarını tamamlayan bir vatandaş emeklilik dilekçesi verdiğinde, aylığı ödeyecek kurumun belirlenmesinde, sigortalının emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen son yedi yıllık fiili hizmet süresi esas alınıyor. Prim gün sayısı olarak da son 2.520 günlük prime bakılıyor.

Yani sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresi içerisinde en fazla hangi kurumdan hizmeti varsa o kurumdan emekli oluyor. 7 yıllık süre için ödenen 2.520 günlük prim günün yarısı 1.260 prim gün ediyor. Bunun bir fazlası yani 1.261 prim gün hangi sandığa kayıtlı ise o sandık üzerinden emekli olunuyor.

Özetle emeklilikte son yedi yıllık süre baz alınıyor. Eğer son 7 yıllık fiili hizmet (360 x 7 = 2520 gün) süresinde 3,5 yıldan/1260 günden fazla süreli 4/b statüsü varsa emeklilik statüsü de 4/b olacaktır. Aksi durumda ise son 7 yıllık fiili hizmet (360 x 7 = 2520 gün) süresinde son 3,5 yıldan/1260 günden fazla süreli 4/a (SSK) statüsü varsa emeklilik statüsü de 4/a olacaktır.

2008 yılı sonrası işe girişler için ise kural farklıdır. 1.10.2008 sonrasında işe giren sigortalıların ise, çalışma hayatının tümünde ödenen sigorta primlerine bakılarak en fazla hangi statüye göre prim ödenmiş ise o statüye göre emeklilik şartları belirlenmektedir.

Emeklilikte 7 Yıl Kurali Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın