Emeklilikte 10 Yıl Formülü, 10 Yıllık Çalışma ile Emeklilik

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erken emeklilik hayali kuranlar için kısmi emeklilik seçeneğinin değerlendirilmesi önem taşıyor. Emeklilikte 10 yıl formülü ise merak ediliyor.

Emeklilikte 10 yıl formülü erken emekli olmak isteyenlerin kullanabileceği bir formül olarak karşımıza çıkıyor. Günümüz şartlarında bakıldığında emekli olmak çok uzun bir süreçten sonra ancak gerçekleşiyor. Emekliliğin hak edilmesi için kişinin sigorta primleri, sigortalılık zamanı ve yaşının önem taşıdığı biliniyor. Ancak birtakım şartlar altında erken emeklilik hakkının tanınması durumu söz konusu olabiliyor.

Erken emeklilik hakkındaysa hemen hemen her gün yeni bir bilgiyle karşılaşılıyor. Son dönemlerde erken emeklilik isteyen vatandaşlar emeklilikte 10 yıl formülünün ne olduğunu araştırıyor. Peki emeklilikte 10 yıl formülü ne anlama geliyor?

Kısmi Emeklilikte 10 Yıllık Çalışmayla Emeklilik Mümkün

Normal şartlarda, ödenen sigorta primleri, kişinin sigortalılık süresi ve yaşı kişinin emeklilik hakkının hesaplanması üzerinde etkili oluyor. Aynı zamanda emeklilik yaşı üzerinde etkili olan bir diğer faktör ise kişinin doğum tarihi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak erken emeklilik isteyenler için bazı çözümler sunuluyor. Bunlardan biri ise kısmi emeklilik olarak karşımıza çıkıyor. Kısmi emeklilik hakkı 10 yıl çalışma hayatı ve 3600 prim günü ile elde edilebiliyor.

Kısmi Emeklilik Nedir?

Erken emekli olmak isteyen vatandaşlar 10 yıllık çalışma ile emeklilik hakkının elde edilip edilemeyeceğini merak ediyor. Emeklilikte 10 yıl formülü kullanarak kısmi emeklilik hakkını elde edebilmeniz mümkün. Şartlar ise sigortalılık tarihi ve statüsüne göre farklılık gösteriyor. 08.09.1999 tarihinden önce çalışmaya başlayan SSK’lılar 3400 prim günü, Bağ-Kur’lular ise 5400 prim günüyle kadınlar 58, erkekler 60 yaşında olmak üzere emeklilikte 10 yıl formülünü kullanarak kısmi emeklilik hakedebiliyor.

Emeklilikte 10 Yıl Formülü, 10 Yıllık Çalışma ile Emeklilik

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın