Emeklilik Sonrası Kamuda Görev Alabilirmiyiz?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memuriyetten emekli oldum, kamu kesiminde çalışmaya başlarsam temsil veya görev tazminatım kesilir mi?

Ulusal basında çıkan haberlere göre Sivas’ta yaşayan emekli öğretmen F.T.’nin  Halk Eğitim Merkezinde kurs verince emekli aylığı kesilmişti. Habere göre F.T. 1996 yılında emekli olmuş olup yaşadığı yerdeki Halk Eğitim Merkezi tarafından kendisine bağlama kursu  vermesi teklif edilmiştir. Bunun üzerine F.T. 2017 ve 2018 yıllarında toplam 8 ay olmak üzere bağlama kursu vermiştir. SGK tarafından gönderilen yazı sonucu F.T.’nin emekli aylığı durdurulmuş olup kendisine 24.000 TL civarı borç çıkartılmıştır. Halbuki F.T. Halk Eğitim Merkezinden usta öğretici sıfatı ile sadece 4000 TL gelir elde etmiştir.

Aylıkları ile birlikte 5434 sayılı Kanunun mülga ek 68 nci maddesi hükümleri uygulanmak suretiyle makam veya yüksek hâkimlik tazminatından yararlandırılan emeklilere bu tazminatlara bağlı olarak ödenen “temsil veya görev tazminatı ödemeleri”, yönetim ve denetim kurulu üyelikleri dahil olmak üzere kamu kesiminde her ne suretle olursa olsun aylık veya ücret alıp almadıklarına bakılmaksızın görev almaları halinde madde ile belirlenen istisnalar dışında kesilmektedir. Bu kapsamda ilgililer göreve başladıklarını en geç bir ay içinde SGK’ye bildirmekle yükümlüdür.

İlgili mevzuatına göre emekli aylığı kesilmeksizin kamu kesiminde görev almak, temsil veya görev tazminatı ödemelerinin de kesilmesini gerektirmektedir.

Emeklilik Sonrası Kamuda Görev Alabilirmiyiz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın