Emeklilik Başvuru Nasıl Yapılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekli olmak isteyenler için emeklilik başvurusu nasıl yapılır haberimizin devamında. Açıkladık. Kimler hangi yaşta hangi şartlarda emekli olabilecek. Başvuru müdürlüklere gitmeden de yapılabilir mi? E- devlet üzerinden başvuru yapabilir miyim? Detaylar haberimizin içeriğinde.

‘’ Emeklilik başvurusunda SGK’ya yapılan başvuru tarihi büyük önem taşımaktadır. Çünkü emekli aylığının başlayacağı tarih belirlenirken Kuruma yapılan başvuru tarihi esas alınır.’’  Emeklilik işleminin uzamasına neler sebep olabilir? SGKnın geçmişe dayalı bilgilerin toplaması uzun sürebildiği için emeklilik işlemleri uzayabilmektedir.

Emeklik posta ve kargo yöntemiyle başvuru yapıla bilinir mi? Posta ve kargo yoluyla başvuru yapmak için kişilerin emekli-dul yetim aylığı başvuru belgesini doldurup vesikalık fotoğrafını ekleyip imzasını atıp kurumun müdürlüklerine başvurularını göndermeleri gerekmektedir.

Emekli olmak için İlgili müdürlük normalde 4/1-a (SSK) ve 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalıları için en son çalıştığı işyerinin bağlı olduğu müdürlüktür.

Emekli olmak isteyenler5 e devlet üzerinden kurumlar bölümünün sosyal güvenlik kurumunu seçerek açılacak olan ekrandan ‘Gelir, aylık, ödenek talep belgesinin verilmesi’ başlığına tıklayıp emekli başvurusunu yapabileceklerdir.

Malullük aylığı bağlanması isteyenler sağlık kurumuna sevk edilip verilecek olan rapora göre işlem yapıldığından dolayı başvuru için şahsen sosyal güvenlik kurumu müdürlüklerine gidip başvuru yapabilecektir.

Emeklilik Başvuru Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın