Emekliler İçin Yüksek Lisans Aylığa Etki Eder mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekliler için yüksek lisans aylığa etki eder mi? sorusu emekli olan kişilerin merak ettiği sorular arasındadır.

Emekliler için yüksek lisans aylığa etki eder mi? sorusunu lisans ve yüksek lisans eğitiminin genel olarak emekli maaşlarına bir etkisi bulunmaktadır olarak cevaplayabiliriz. Herhangi bir yerde yüksek lisans eğitiminin emeklilik ile ilgili bir duruma etki ettiği görülmemiştir. Bu gibi durumlarda memurun durumu göz önünde tutulmaktadır. Yani emekli olan kişi yüksek kademeli bir memurluktan emekli olduysa, maaşı da bu duruma bağlı olarak yüksek olacaktır.

 

Emekli Memur Lisans Tamamlarsa Aylığı Artar mı?

Emekliler için yüksek lisans aylığa etki eder mi? sorusundan sonra en çok merak edilen sorulardan bir diğeri olan soru ise memurların emekli olduktan sonra aldıkları lisansın maaşlarına etki edip etmeyeceğidir.

657 sayılı devlet memurları kanununa göre memurların öğretim seviyesi çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlardan ilk ve en önemli olanı derece ve kademe ile ilgilidir. Lisans ve ön lisans eğitimi almış kişiler daha yüksek kademelerde çalışırken, düşük öğrenim seviyesinde olanlar belirli bir kademe üzerine çıkamamaktadır. Bu durumdan lisansın maaşa böyle bir etkisi bulunmaktadır. Çünkü yüksek kademeden emekli olan memurların emekli maaşları yüksek olmaktadır. Yani başka bir deyişle eğitim seviyesini yükselten memurların emekli maaşları yüksek olduğu için emeklilik döneminde de yüksek maaş almaktadır.

Ancak memurlar emekli olmadan önce eğitim durumunu tamamlamalıdır. Emekli memur lisans tamamlarsa maaşı için herhangi bir katkıda bulunmuş olmaz. Yani eğitiminizi emekli olmadan önce tamamlamanız gereklidir.

Bu durum için doktora, yüksek lisans ve lisans gibi kademeler bulunmaktadır. Memurlar açık öğretim fakültesinden eğitim alarak da kademelerini yükseltebilirler. Emekliler için yüksek lisans aylığa etki eder mi? sorusunu bu şekilde cevaplayabiliriz.

Emekliler İçin Yüksek Lisans Aylığa Etki Eder mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın