Emekli Olduktan Sonra Çalışan Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekli olduktan sonra çalışan kıdem tazminatı alabilir mi sorusunun yanıtı için emekli aylığını kestirip çalışanlar gibi değişik şartlarla kıdem tazminatı alır almaz diyebiliriz.

Emekli olduktan sonra çalışan kıdem tazminatı alabilir mi sorusu yanıtlarken belli şartlar göz önünde bulundurulmalıdır. Emekli ve aynı zamanda çalışan bireyler diğer bireyler gibi kıdem tazminat hakkından faydalanma şansına sahiptir . Fakat bunun yanında belirli hususlar çerçevesinde cevabımız değişiklik gösterebilir.

Tazminat Almadan İşyerinde Çalışmaya Devam Edenler

Bu bireyler kıdem tazminatını almadan kendilerine emekli maaşı bağlatıp, SGDP ödeyen bireyler oldukları takdirde istedikleri vakitte kıdem tazminatını alabilirler ardından işten ayrılabilirler. Bahsi geçen niteliklerdeki çalışanlara emeklilik öncesi ve sonrası geçen sürelerin tamamı için kıdem tazminatı verilir.

Tazminatı Alarak İşyerinde Çalışmaya Devam Edenler

Bahsi geçen bu bireyler işverenlerden kıdem tazminatını alıp ardından emekli maaşı bağlatıp çalışan bireylerdir. Bu kişiler emeklilik ardından çalıştıkları süre zarfının kıdem tazminatını normal işçilerle aynı yapıda aynı kurallara tabi şekilde alır. Adı geçen çalışanlar yeniden emeklilik altında kıdem tazminatı talep edemez. Bunun yanında kişi emeklilik tarihi itibariyle çalıştığı sürenin getirdiği tazminatı alma hakkına sahip olmaktadır. Emekli olduktan sonra çalışan kıdem tazminatı alabilir mi  sorusunun yanıtını bu perspektifte de incelemeliyiz.

Emekli Olduktan Sonra Farklı İşte Çalışanlar

Bu şartları sağlayan bireyler üst maddede belirttiğimiz hükümlere tabidir. Yani Emekli olarak kıdem tazminatı alıp işten ayrılan bu bireyler yeni çalıştıkları yerde yeni bir kıdem tazminatı  talep etme hakkına sahip değildir. Yalnızca çalıştıkları sürenin parasını alabilirler.

Emekli Aylığını Kestirip Çalışanlar

Emekli aylığını kestirip çalışanlar  hangi iş yerinde çalıştıkları fark etmeksizin yeniden emekli olmayı diledikleri zaman kıdem tazminatlarını alma hakkına sahiptir. Gerekli açılardan bakıldığında farklı cevaplar verebildiğimiz emekli olduktan sonra çalışan kıdem tazminatı alabilir mi sorusu genel itibariyle bu şekilde aktarılabilir.

Kamu rehber olarak sizlere SGK rehberi olmak isteriz. Daha fazla detaylar için sitemizi takip edebilirsiniz.

Emekli Olduktan Sonra Çalışan Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın