Emekli Olamayanlar SGK’dan Toptan Ödeme Nasıl Alabilir ?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilik belli bir yaşa erişmiş herkesin hayali özellikle emekli olamayanlar SGK’dan toptan ödeme alarak ödedikleri ücreti geri alabilmektedir.

Emekli olamayan kişiler SGK’dan toptan ödeme alabilmektedir. Emeklilik her ne kadar he vatandaşın isteği olsa da bazen emeklilik hakkı çıkmayabilir böyle bir durum da olan kimseler emeklilik için SGK’dan toptan ödeme alabilirler.

SGK Geri Ödeme Nedir?

Emeklilik için belli şartlar bulunmaktadır. Burada özellikle emekli olabilmek için talep edilen yaş şartını doldurmasına bağlı olarak kişinin prim günlerini tamamlamaması burada yer alan sigortalıların prim ödemesi ile beraber çalışma sürelerince SGK’ya ödedikleri parayı toptan geri alabilmektedir.
Aynı zamanda SGK’dan toplu prim iadesi alabilmek için de vatandaşlara bağlı olarak şartlara uygun olması aynı zamanda SGK ya başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Toptan Ödeme Talep Etme Durumları?

SGK toptan talep etme durumlarına bağlı olarak emekli olamayan sigortalı kişiler için verilen bir haktır. Yani emekli olamamış kendi isimlerine bağlı olarak burada sürelere bağlı olarak yatırılan prim tutarlarının sosyal güvenlik kurumundan geri alınmasına denilir.  

Özellikle geri ödeme durumlarına bağlı olarak toptan ödeme şartları, emekli olma şartlarının sağlanamaması içinde geçerli olmaktadır.

Bilindiği gibi kişilerin emekli olabilmesi için belirli sigortalılık süresi bulunur. Burada bağlı olunan nedenlerden bir diğeri de kişinin cinsiyetine ve sigorta başlangıç tarihine göre değişkenlik göstermektedir.

Emekli olmak isteyenler bu nedenle emekli olacakları tarihleri söyleyememektedir. Fakat burada ele alınan temel niteliğe de bağlı olarak prim ödemiş olmak, sigortalı olarak belli bir süreyi doldurmak ve emeklilik yaş şartlarının tamamlanması da emekli olmaya hak tanınmanız anlamına gelmektedir. Bu sayede emeklilik olmadığı durumlarda SGK geri ödeme tutarınızı talep edebilirsiniz.

Emekli Olamayanlar SGK’dan Toptan Ödeme Nasıl Alabilir ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın