Emekli Olamayacaklara SGK Toplu Para Yardım

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilik için yaş doldurmasına rağmen primleri tamamlanamayan ve tamamlama ihtimali bulunmayan sigortalılar ödenen primleri SGKdan toplu olarak geri alabilmektedir. SGK toplu paralar nasıl alınacak? Hangi primler ödenecek?

Eski SSK’lılar için 2008 den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi 2008den sonra ise işçi primleri geri ödenecek. Bağ kurlular için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri verilecek. Primler sadece malullük yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor. Sağlık için ödenen primler ve yapılan doğum askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmeyecek.

Sosyal güvenlik kurumundan toplu prim ödemesi talep edecek vatandaşların SGK’ya dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. SGK bu işlemi kendiliğinden yapamadığı için başvuru dilekçesi istenmektedir. Başvuruda bulunan vatandaşlar, o zamana kadar ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primlerini geri alabiliyor. Eğer çalışan vatandaş vefat etmiş ise çalışanın yakınları SGK’ya başvuruda bulunarak toplu ödeme talep edebilirler. Kurum durumu inceleyip şartları taşıdığınızda geri ödeme yapıyor.

SGK Toplu Ödeme Şartları;                     

Sigortalı olarak işyerinde çalışmıyor olmak yada kendi işini yürütmüyor olmak.

Emeklilik için gerekli olan 3 şarttan ikisini taşımıyor olmak.

Emekli Olamayacaklara SGK Toplu Para Yardım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın