Emekli Maaş Zammı Yüzde Kaç Olacak? Yeni Maaş Zammı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 aylık periyotlar halinde maaşlarına enflasyon oranı kadar zam alan emekliler gözünü ocak 2023 zammındaki yapılacak olan son zammına dikti. Temmuz ayında yapılacak 4 aylık enflasyon farkı netleşti.

SSK-BAĞ Kur emekli maaş zammı konusunda araştırmalar devam etmekte. Bilindiği üzere maaşlarında 6 aylık periyotlar halinde enflasyon tutarı kadar zam alan emekliler Temmuz ayında yüzde 42i35 lik bir zam aldı. En düşük emekli maaşı 2500 TL den 3.500 TL’ye yükseldi.

 İkinci altı aylık sürecin 4 ay geride kalmakta iken 4 aylık enflasyon oranı 10,45 olarak hesaplandı. Merkez bankası yıl sonu beklenti anketi tahminleri gerçekleşirse emeklilerin alacağı zam oranı 17-70 bandında yapılacak.

Sosyal refah düzenlemesi ile bu oranın daha da yükseltilebileceği en düşük emekli maaşının 4.500 lira seviyelerine çıkacağı düşünülmekte. 4 aylık enflasyon farkı neticesinde SSK, Bağ-Kur emeklisinin alacağı zam oranı 10,45 olarak belirtildi. Bu rakama kasım- Aralık enflasyon verilerinin eklenmesi ile emeklinin alacağı zam oranı kesin olarak netleşti.

Vergi Uzmanından Açıklama Geldi

Vergi uzmanı “Memur ve emekliler için artışlar enflasyon farkı kadar olacak yılın ikinci alt ayın enflasyon farkı kadar. Merkez Bankası’nın beklentisi her ne kadar yüzde 60’tan 65’e yükseltilse de beklenti anketlerine göre yüzde 75’lik bir enflasyon bizi bekliyor. Yani yüzde 42.35 ilk 6 ayda alındığına göre yüzde 30 ile yüzde 35’lik bir enflasyon farkı memur ve emeklilerimize verilecektir. En düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL seviyesindedir. Hatta bununla ilgili bu tutarın asgari ücret seviyesinde olması sendikalarca talep ediliyor. Ancak en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL üzerinde yüzde 30’luk artış olursa 4 bin 550 TL, yüzde 35’lik artış olursa 4 bin 725 TL, yüzde 40’lık artış olursa 4 bin 900 TL olacaktır.” Dedi.

Emekli Maaş Zammı Yüzde Kaç Olacak? Yeni Maaş Zammı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın