E-Devletten Yetim Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yetim aylığı başvurusu, ölen kişinin çocuklarına destek sağlamak amacıyla SGK tarafından verilen bir ödenektir. Ölen kişinin kız ve erkek çocukları ile eşleri, maaş başvurusunda bulunabilir. Yetim aylığı başvurusu, E-devlet sistemi üzerinden online olarak yapılabilmektedir.

Yetim Aylığı Başvurusu E-Devlet’ten Yapılır Mı?

E-Devlet sistemi, SGK ödeneklerine başvuru yapmak için kullanılabilmektedir. E-devlet sistemine giriş yapmanız için PTT kurumlarından şifre almanız veya elektronik imzanız olması gerekir. Yetim maaşına başvuracak evlatlar, şahsi olarak E-devlet sistemlerine giriş yapmalı ve başvuruda bulunmalıdır.

Vefat eden kişi, 4C üzerinden emekli ise başvurular E-devlet sistemi üzerinden yapılamaz. Bu durumda evlatlar, SGK ile veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilir veya başvurusunu E-posta yoluyla yapabilir.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK, vefat eden kişilerin eşleri ve çocuklarına maaş vermektedir. Eşleri, dul maaşına, çocukları ise yetim maaşına başvuru yapabilir. Yetim aylığı başvurusu günümüzde SGK müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan, E-devlet sistemleri üzerinden online olarak veya E-posta yoluyla yapılabilmektedir.

Yetim maaşı başvurusu için E-devlet sistemine giriş yaptığınızda, arama butonuna E-hizmetler yazabilir, çıkan sonuçlar içerisinden SGK başlığına tıklayarak başvuru ekranını açabilirsiniz. Başvuru yapmak için gerekli formları doldurmanız ve onay vermeniz gerekmektedir. Daha sonra başvuru sonucu, SMS veya E-posta yoluyla başvuru sahiplerine iletilir.

Yetim aylığı bağlanan kişiler, E-devlet sistemleri üzerinden SGK ödemelerine girdiğinde, yetim aylıklarının bağlanıp bağlanmadığını görebilir. Aynı zamanda ALO 170 hattını arayarak da yetim maaşı hakkında bilgi alabilir ve sorgulama yapabilirsiniz.

Yetim Aylığı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Yetim aylığı için başvurular, kişinin vefat etmesi ardından yapılabilir. Yetim aylığı alma şartlarına göre başvurular değerlendirilir ve SGK onay verdiğinde maaş yatar. Yetim maaşı, 25 yaşını doldurmayan kız, 20 yaşını doldurmayan erkek çocuklara verilmektedir. Bu şartlar doğrultusunda başvurular incelenir ve sonuçlar E-devlet sistemine düşer.

Yetim aylığı başvurularının sonuçları, en çok 2 ay içerisinde E-devlet sisteminde görünmektedir. ALO 170 hattını arayabilir, SGK il veya ilçe müdürlüklerine müracaat ederek de yetim aylığı başvurusu sonucunu öğrenebilirsiniz.

 

E-Devletten Yetim Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın