E-Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sigorta kapsamında belli gün ve primlerini tamamlayan kişiler e devlet emeklilik başvurusu yapabilmektedir.

E devlet emeklilik başvurusu kullanıcıların yapmaya hak kazandığı başvurular arasında yer almaktadır. Burada başvuru yapmak için belli işlemler yapmak gerekir. Eğer kişi emeklilik için sunulan gerekli prim gün sayısı, yaş şartı ve sigorta süresi şartlarını taşıyorsa emekli olabilmektedir.

Emeklilik şartı taşıyan adaylar için gerekli olan tüm şartları sağlamanız durumunda başvurunuzu da yaparak artık emekli olabilirsiniz. Başvuruyu mutlaka önceden yapmanız gerekiyor.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik başvurusu yapmak için iki seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden birincisi formları doldurup elden posta ya da kargo ile başvurmak bir diğeri de e devlet üzerinden başvuru yapabilmek.

Eğer sigorta başvuru durumunu elden yapmak isterseniz bağlı bulunduğunuz ilin Sosyal sigorta kurumuna giderek başvuru için gereken şartların bilgisini aldıktan sonra başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru işleminin ardından gerekli olan belgeleri de aldıktabn sonra artık emekli başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi

Emeklilik için sunulan gerekli şartları taşıdığınız tarihten itibaren e-devlet üzerinden kolayca başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Emeklilik için başvuru yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden bazı istisnai durumlar haricinde belge vermeniz gerek yok.

Fakat burada bağkurlu olan kişilere de bağlı olarak prim borçlarınızın tamamını ödemeniz durumunda sigortalıysanız işveren tarafından belli bir prim ödemesi gerekmektedir. Eğer kişi sigortalı işe devam edecekseniz online başvuru üzerinden işveren çıkışınızı da vererek işe girişi emekli ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden de yapabilirsiniz.

SGK üzerinde yer alan aylık ödeme talep sekmesi üzerinden yeni başvuru adımlarını izleyerek siz de başvuru işleminizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın