E-Devlet Adres Değişimi Nasıl Yapılır

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

E-Devlet ikametgah adresi değişikliğinin nasıl yapıldığı son zamanlarda çoğu kişinin merak ettiği sorular arasındadır.

E-Devlet ikametgah adresi, E-Devletin bize sunduğu birçok hizmetten biridir. Önceden nüfus müdürlüklerinde sıra bekleyerek yapılan çoğu işlem şuan E-Devlet sayesinde internet üzerinden yapılmaktadır. Online olarak yapılan işlemler arasında E-Devlet ikametgah adresi değişikliği de yer almaktadır.

 

İkametgah Adresi Nedir?

 

İkametgah adresi, güncel olarak yaşadığınız konum olarak bilinmektedir. İkametgah adresinin değiştirilmesi halinde yeni bilgileri nüfus müdürlüğüne bildirmeniz gerekmektedir. herkesin sadece bir tane ikametgah adresi bulunmaktadır. İkametgah adresi hukuki olarak da kullanılan kavramlar arasındadır. E-Devlet ikametgah adresi ise ikametgah adresinizin online olarak bulunduğu bir devlet internet sayfasıdır.

E-Devlet İkametgah Adresi Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-Devlet ikametgah adresi nedir sorusunu cevapladıktan sonra diğer merak edilen soru ise bu adres değişikliğinin E-Devlet üzerinden nasıl yapıldığıdır.

İkametgah değişikliği için iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan biri E-Devlet sistemi bir diğeri ise nüfus müdürlükleridir. E-Devlet ile online olarak adres değişikliği yapabilmek için ilk olarak E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. Ardından E-Devlet internet sitesinde girerek şifrenizle giriş yaptıktan sonra arama sekmesine ikametgah değişikliği yazmanız gereklidir. Ardından karşınıza çıkan “Bu hizmeti kullanarak, yerleşim yeri ya da diğer adres bildiriminde bulunabilirsiniz.” adımını takip etmeniz etmelisiniz.

Ardından karşınıza E-Devlet ikametgah adresi ile ilgili bir internet sayfası açılacaktır. Bu sayfada sadece kendiniz için mi yoksa başka aile fertleri için mi değişiklik yapacağınızı seçmeniz gerekir. Bu seçimi yaptıktan sonra yerleşim tarihinizi girmelisiniz. Yerleşim yerinizi ve adınızın sorulduğu bölümü tek tek doldurmanız gerekir. Tüm bu işlemlerin ardından mobil imza ya da SMS ile doğrulama yapmalısınız. Doğrulama sonrasında ikametgah adresi değişikliği için bulunduğunuz talep ilgili birimlere iletilmiş olacaktır.

E-Devlet Adres Değişimi Nasıl Yapılır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın