Doğum Borçlanması ile Emeklilik Yaşınızı Hemen Düşürün

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğum borçlanması nedir, doğum borçlanması ile emeklilik yaşı nasıl düşürülür, doğum borçlanmasına nasıl başvurulur ve kimler başvurabilir.

Doğum borçlanması sigortalı kadın çalışanlara özel olan bir uygulamadır. Bu doğum borçlanması uygulamasına kamu görevlisi olarak çalışan sigortalı kadınlar, kendi adına bağımsız çalışan sigortalı kadınlar ve hizmet akdinde çalışan sigortalı kadınlar başvuru yapabilmektedir.

Sigortalı olarak çalışan kadınlar doğumlarından sonra 8 hafta, eğer çoğul gebelikleri varsa 10 hafta olan süreleri, eğer doğumlarına 3 hafta kalana kadar çalışırsalar doğumlarından sonraki istirahat izinleri ile beraber 2 yıl borçlanabilmektedir.

Doğum Borçlanması İçin Nereye Başvurulur? Başvuru Nasıl Yapılır?

5510 sayılı kanuna göre çalışan sigortalı kadınlar, doğum borçlanmasına başvuru yapmak için ilk olarak en son çalıştıkları yere bağlı olan Sosyal Güvenlik İlk Müdürlüklerine gitmelidir. Buradan SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’nın adresine borçlanma talebinin yazılı olduğu dilekçelerini göndererek başvuru yapabilirler. Bunun dışında e – devlet sisteminden de başvuru yapmak mümkündür. Doğum borçlanması başvurusu yapan kişiden herhangi bir belge istenmez. Hizmet kayıtları kontrol edilerek başvuru sonuçlanır.

Doğum Borçlanması Yapmak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Doğum borçlanması için başvuru yapacak kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar borçlanma süresince çocuğun yaşıyor olması, doğumdan sonraki borçlanma süresinde borçlu kişinin adına prim ödenmemesi, kadının doğumdan önce sigortalı çalışmaya başlamış olması, kamu görevlisi olarak sigortalı çalışan kadınların sigortalılığının tescil edilmesi, kendi adına bağımsız çalışan sigortalı kadınların sigortalarının tescil edilmesi ve ödenmiş prim borçlarının olması ve son olarak da hizmet akdinde çalışmış olan sigortalı kadınların sigortalılıklarının tescil edilerek kişinin adına primin bildirilmiş olması gerekir.

Doğum Borçlanması ile Emeklilik Yaşınızı Hemen Düşürün

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın