Çocuğun (Bebeğin) Emekliliğe Etkisi Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocuğun (bebeğin) emekliliğe etkisi birçok annenin ve anne adayının merak ettiği sorular arasındadır.

Çocuğun (bebeğin) emekliliğe etkisi bulunmaktadır. Bu etki doğum nedeni ile iş hayatından uzak kalan annelerin doğum borçlanması olarak adlandırılmaktadır. İş hayatından uzak kaldıkları süreyi ödeyen kadınlar, emeklilik tarihini öne çekebilmektedir. Ancak bu doğum borçlanması doğumdan önce sigorta girişi olan kişiler için geçerlidir.

Çocuğun (Bebeğin) Emekliliğe Etki Etmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Doğum yapan kadınların çocuğun (bebeğin) emekliliğe etkisi için doğum borçlanması yapması gerekir. Doğum yapan annelerin doğum borçlanması ile prim gün sayılarını arttırabilmesi mümkündür. Bunu sayesinde emeklilik için doldurmaları gereken prim gün sayısını daha erken doldurabilmektedirler. Çocuğun emekliliğe etkisi bu şekilde açıklanmaktadır.

Bu durumdan faydalanmak isteyen annelerin çalıştıkları yerin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvuruda bulunması gerekir.

Çocuğun (Bebeğin) Emekliliğe Etkisi İçin Şartlar Nelerdir?

Bu durum için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki doğum yapan kadının doğumdan önce sigortalı bir işte çalışıyor olmasıdır. Bu en önemli şartlardan biridir. Sigortalı işten önce yapılan doğumlar borçlanılmamaktadır. Bir diğer yandan doğum borçlanması yapabilmek için doğmuş olan çocuğun sağ olması gerekir.

Sigortalı kadının ne zaman emekli olacağı hesaplanırken sigorta başlangıcına staj dahil edilmemektedir. Ancak doğum borçlanmasında staj dönemi, sigorta başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Bu durum sayesinde staj ile işe başlangıç zamanı arasında doğan çocuklar içinde doğum borçlanması yapılabilmektedir. Doğum borçlanması yapacak olan sigortalı kadın çalışanın, borçlanma yapacağı yani doğumdan sonraki en fazla iki yıllık süreç içerisinde uzun vadeli sigorta kollarına tabi sigortalı olmaması gerekir. Ayrıca çocuğun (bebeğin) emekliliğe etkisi için şartlar arasında borçlanma yapılacak olan sürelerde kişi adına prim yatırılmamış olması gerekir.

Çocuğun (Bebeğin) Emekliliğe Etkisi Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın