Çalışanların İhbar Süreleri, İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstifa ya da işten çıkarılma gibi durumlarda ihbar süresine uymayan taraf ihbar tazminatı ödemekle mükelleftir.

İhbar tazminatı, çalışanın belirtilen tarihten daha önce işten ayrılmak istediğini bildirdiğinde veya işverenin haksız gerekçelerle çalışanını işten çıkarmak istediğinde başlayan ihbar süresine uymayan tarafın ödemekle mükellef olduğu tazminat türüdür. İhbar süresi ise 4857 sayılı iş kanununun 17. maddesine dayanarak iş sözleşmesinin belirtilen sürelerin dışında feshedilmesi durumunda başlar.

Çalışanların İhbar Süreleri

İş sözleşmesini fesih etmek isteyen taraf bunu yazılı olarak ve bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa iletmelidir. Bildirimin hemen ardından ihbar süresi başlamaktadır ve ihbar süresi kişinin çalışma süresine bağlı olarak değişmektedir. Çalışanın ihbar süresi 6 aydan kısaysa 2 hafta, 6 ay ile 18 ay arasında ise 4 hafta, 18 ay ile 36 ay arasında ise 6 hafta, 36 aydan fazla ise 8 hafta şeklindedir. Belirtilen süreler bölünemezdir. Bu sürelere uyulmadığı takdirde ihbar tazminatı ödenir. Bireysel ya da toplu iş sözleşmeleri ile bu süreler arttırılabilir.

İhbar süresi içinde çalışanın günde 2 saat iş arama izni vardır. Çalışan isterse iş arama izinlerini birleştirebilir. İş arama izni kullanılmadığında ihbar süresi etkilenmez ancak iş arama izni kullandırılmazsa ücreti %100 zamlı ödenir.

İhbar Tazminatı Hesaplama

İhbar tazminatı ihbar süresi ile ilişkilidir. Kişinin çalıştığı yerdeki kıdemi arttıkça ihbar tazminatı da artmaktadır ve günlük brüt ücret üzerinden hesaplanır.  İhbar tazminatı, 6 aydan az çalışanlar için 2 haftalık ücret, 6 ay ila 1,5 yıl arası çalışanlar için 4 haftalık ücret, 1,5 yıldan 3 yıla kadar 6 haftalık ücret, 3 yıldan fazla çalışanlar için 8 haftalık ücret şeklindedir.

Çalışanların İhbar Süreleri, İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın