Almanya’dan Prim İadesi (Transferi) Türkiye’ye Nasıl Alınır

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’da çalışan yurttaşlarımız Almanya’dan prim iadesini Türkiye’ye almak için bilgi almak istiyorlar. Bu yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Almanya’dan Türkiye’ye prim iadesi SGK üzerinden yapılan bir işlem olup prim iadesi almak isteyenler öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvuru yapmaları gerekmektedir. Her ilde bir SGK bulunmakta olup kişiler ilinde bulunan SGK kurumuna gelerek SGK ya başvurularını yapabilmektedir.

Prim iadesi kapsamında yer alan ülkelerden birisi olan Almanya ülkesinde çalışan işçilerin haklarını nerede olursa olursa olsun SGK kapsamında prim günü olarak göstermektedir. Ülkemizden Almanya’ya gidip çalışan birçok kişinin olduğunu varsayarsak prim günlerinin Almanya’dan transfer edileceğini söyleyebiliriz. Peki nasıl olacak haberimizin detayında.

Almanya’dan Prim İadesi Nereden Alınır?

Almanya’dan prim iadesi almak için Almanya prim iadesinin almak istediğiniz alan olan Sosyal Güvenlik Merkezleri üzerinden başvuru yapmanız gerekir. SGK sayesinde yapılan başvurunun ardından belli bir hakka sahip olan kişiye PTT ya da banka şube ile birlikte burada kişiye ödeme yapılır.

Kişi öncelikle SGK ya başvuru yapması gereklidir. Başvurusu onaylanan kişiler belgelerini hazırladıktan sonra müracaat işlemlerini başlatmalıdır. Müracaatı başarıyla tamamlanan kişiler Almanya prim ödemesi hakkında kavuşabilir.

SGK üzerinden hak kazanan kişilerin talepleri Ziraat Bankası ya da PTT üzerinden gönderilmektedir. Siz de banka hesabınızdan prim ödemelerinizi alabilirsiniz.

Almanya’dan Prim Transferi Nasıl Yapılır?

Almanya’dan Türkiye’ye prim transferi yapmak için aynı zamanda bazı şartların yerine gelmesi gerekiyor. Burada özellikle gereken şartları yerine getiren aynı zamanda belli bir tutar üzerinden hak kazanan kişilerin prim tutarları hızlı bir şekilde hesaplarına aktarılmaktadır.

Almanya’da çalıştığınız günler tutarında elde ettiğiniz prim tutarlarını hesaplamak için aynı zamanda E devlet üzerinden de yardım alabilirsiniz.

Almanya’dan Prim İadesi (Transferi) Türkiye’ye Nasıl Alınır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın