2023 EYT Yasası Güncel

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dakika emeklilikte yaşa takılanların durumunu haberimize ekledik. 2022 Yılının son ayında EYT çıktı mı, ne zaman çıkar soruları ilgiyle araştırılıyor. Peki EYT şartları nedir, kimler emekli olabilecek?

Hazine maliye bakanı Nurettin ebatı açıklamada bulundu emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından çalışmalar yapılmaktadır.

Bu şehirde işverişlerimizin karşılaşacağı kıdem tazminatı yükünü uygun finansman koşulları ile hazine destekli kefaletiyle karşılayabilecekleri bir kredi paketi konusunda hazine ve maliye bakanlığımızca hazırlıklara başlanmıştır dedi.

“Diğer iki şartı doldurup yaşı bekleyenler var. ‘Hiç yaş şartı olmasaydı bugün kaç kişi emekli olabilir’ diye baktık. Bunların sayısı aydan aya değişiyor. Haziran rakamları 1,5 milyonun biraz üzerindeydi. Yarın bu sayı 1,6 milyon, 1,7 milyon veya aralık sonu itibarıyla da tahmin ediyorum Meclis’ten kanun çıkarken bakılacak 2 milyon civarında olabilir veya değişebilir. Biz bunları dikkate alan bir çalışma yapıyoruz. Yani şu an iki şartı doldurup emekli olabileceklerin sayısı 1,6 milyon civarında. Yarın biraz daha artabilir. Biz onlarla ilgili bir düzenleme yapıyoruz. Yaş şartı hiç olmasaydı emekli olabileceklerden bahsediyorum. Yoksa ne bileyim, 40’lı yaşlarda olanlar var. Onların büyük bir çoğunluğunun, bu bahsettiğim sayının dışında kalanların özellikleri prim gün ve yıl sayılarındaki eksikliktir. O iki şartta bir değişiklik yapmıyoruz. Süreç devam ediyor. Düzenlemenin kapsamını çalışmamız bittikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız.”

2023 EYT Yasası Güncel

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın