2022 Yılı SGK İdari Para Cezası Tutarları Ne Kadar?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2022 yılı SGK idari para cezası ne kadar, SGK idari para cezası nedir, SGK idari para cezası nasıl hesaplanır?

2022 yılı SGK İdari Para Cezası, devletteki idari kurumların vatandaşlarına vermiş olduğu para cezasıdır. Resmi olarak idari para cezalarını belediye, bakanlık, valilik ve emniyet müdürlüğü gibi kurumlar verebilmektedir. İdari para cezasını ödemeyen bir kişinin bu cezası hapse çevrilemez ancak borçlu olan kişi için icra işlemleri başlatılır. Bu cezaların hesaplanmasında kişinin aylık asgari ücreti ele alınır. Eğer ceza borcu ilk 15 gün içinde ödenirse %25 oranında peşin ödeme için indirim uygulanır.

SGK idari para cezalarının pek çok verilme nedeni bulunmaktadır. Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile ilgili cezalar en düşük 500 TL ile başlar ve en çok 10.008 TL ‘ye kadar çıkar. Bu ceza fiyatı cezanın durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Sigortalının işe giriş bildirgesi ve genel sağlık sigortası giriş bildirgesi eğer yasal süre boyunca verilmezse 5004 TL ceza kesilir.

Sigortalı işe giriş bildirgesi mahkeme kararıyla verilmediği taktirde belgeyi vermesi gerekenler için her bildirge başına asgari ücretin iki katı ceza uygulanır.

Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmemesinin tespitinden 1 yıl içinde bildirgenin verilmemesi durumunda borçlu kişiye her bildirge başına asgari ücretin beş katı ceza uygulanır.

Sigortalı işe giriş belgesi ve genel sağlık sigortası giriş bildirgesi yasal süreleri geçtikten 30 gün içinde ve tebligat tarihi süresinden 15 gün içinde ödenirse eğer cezanın dörtte biri uygulanır.

Kamu daireleri defteri tutmak zorunda olanlar 15.012 TL, diğer türlü defter tutmak zorunda olanlar 10.008 TL ve defter tutma zorunluluğu olmayanlar 5.004 TL ceza öder.

 

2022 Yılı SGK İdari Para Cezası Tutarları Ne Kadar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Bize Katılın